Voltaj Bölücüler ve Potansiyometre

Voltaj bölücüler yüksek bir voltajı düşürmek için kullanılır.Genellikle yüksek akım gerektirmeyen devrelerde kullanılırlar. Voltaj bölücülerin temel mantığı devre üzerinden geçen akımın dirençlerin uclarında farklı gerilimler oluşturmasıdır.

Voltaj Bölücüler ve Potansiyometre

Voltaj bölücüler yüksek bir voltajı düşürmek için kullanılır.Genellikle yüksek akım gerektirmeyen devrelerde kullanılırlar. Genel voltaj bölücü devresi alttaki devredir.

                                                      

Voltaj bölücülerin temel mantığı devre üzerinden geçen akımın dirençlerin uclarında farklı gerilimler oluşturmasıdır. Bu devreler  formuluyle hesaplanırlar. Endüstiryel kartlarda 12-24V gibi voltajlar ile sinyal alındığı için bu voltajın denetleyicinin zarar görmeyeceği voltaj aralığına düşürülmesi gerekmektedir. Bu nedenle çoğu endüstriyel kartlarda çokca voltaj bölücü devresiyle karşılaşırız. Ancak bu devrelerin kötü yanları boşa enerji harcamalarıdır. Genellikle yüksek değerli direnç kullanılmasının nedeni bu boşa harcanan enerjiyi azaltmak amaçlıdır. Voltaj bölücüler güç kaynağı gibi kullanılamazlar çünkü yüksek değerli dirençlerden yüksek akım geçemez. Ancak bazı durumlarda bölünen voltaj değeri bir güç devresinde referans voltaj olarak kullanılarak o değerde yüksek akımlar elde edilmesini sağlayabilir. Genellikle bu devreler entegre devre olarak üretilmiştir ve piyasayı ST ve TexasInstruments gibi büyük şirketler kontrol eder.

Gerilim bölücüler hobi elektronikçilerinin karşısına genellikle potansiyometre olarak çıkar. Normal potansiyometrelerin 3 bacağı vardır.Genellikle soldan sağa 1.terminal artı 2.terminal çıkış 3. terminal eksiye bağlanır. Orta bacaktan alınan gerilim değeri bir kontrolcü yardımı ile okunur ve bu değer potansiyometrenin ne kadar dönderildiğinin bilgisini verir.

                                

Çoğu voltmetrenin içinde bolca voltaj bölücü bulunur. Pek çok mikrokontrolcü 1.8V, 3.3V 5V gibi düşük voltajlar ile çalışan Analog Dijital Dönüştürücü içerdiği için voltmetrenin artı ve eksisinin oluşturduğu gerilim voltaj bölücü ile düşürülerek mikrokontrolcü yardımı ile ölçülür.